Jarničky sú pre mňa malé drobné kvety, ktoré radostne vítajú slnko, keď sa zem po dlhom zimnom čase zbaví svojej bielej prikrývky a rozohrejú ju prvé jarné lúče. Tento obraz vypĺňajú po snežienkach rôzne farebné zástup. Šafrany, narcisy, voňavé hyacinty, modrice plné malých zvončekov alebo tulipány a kosatce tých najrôznejších farieb i tvarov.  Možno menej známa ale rovnako krásna je korunovka, puškínia, tak aj poniklec, či žiarivý plnokvetý iskerník. Veselé priam smejúce sa sirôtky a primulky nepochybne patria do tejto jarnej krásy, ktorej  je na záhradách veľa. Vždyzelené kry, kvitnúce magnólie, čerešne, orgovány, liesky a púčiace lístky stromov vytrvávajú rám tohto životom prekypujúceho obrazu.

Kedy začať s prípravou

Väčšinu z týchto rastlín je potrebné sadiť  predchádzajúci rok niekedy od augusta, aby počas jesenných dní zakorenili a v zime prešli správnymi teplotami. Tým sa pripravia na jar, kedy v plnej sile obdarujú svet svojím jedinečným vzhľadom. Zaobstarať si rozkvitnuté „jarničky“ môžete aj v marci, bez predchádzajúcej prípravy. Na trhu nájdete pestrú ponuku v širokej palete farieb a druhov.

Jarné kvety

Crocus – Šafran

Je cibuľová rastlina, nízkeho vzrastu do 15cm. Sadíme ju na jeseň do hĺbky 8-10cm.  Šafrany kvitnú hneď po snežienkach. Na výber sú odrody vo farbách bielej, žltej, modrej a fialovej. Hniezda nízkych zakvitnutých kytičiek, ktoré sú učupené pri zemi lákajú pohľady už z diaľky.

Narcissus –  Narcis

Možno poznáte starú grécku bájku o samoľúbom Narcissusovi, ktorý sa zahľadel sám do seba. Afrodita ho potrestala a musel sa na svoju podobizeň pozerať v odraze jazera tak dlho, kým sa od únavy a márnej lásky k sebe samému neutopil. Na danom mieste potom vyrástol kvet, ktorý dnes poznáme ako narcis. Narcis je nenáročný a dobre sa pestuje v rôznych typoch pôdy a spolu s tulipánom je často strihaný do váz.

Tulipa – Tulipán

Kto by nepoznal túto elegantnú kvetinu, ktorá je symbolom priateľstva, lásky a vitality. Dnes je na trhu dostupné veľké množstvo druhov, ja však s radosťou uprednostňujem pôvodné a krížením len málo poznamenané odrody. Tie mi vydržia na záhone aj roky. Kučeravé, papagájovité, strapaté, ľaliokveté, plnokveté tulipány a mnoho iných síce okúzlia, ale nie vždy mi cibuľky zakvitnú aj na nasledujúcu sezónu. Z času na čas to aj tak skúšam, keďže sa im len ťažko odoláva.

Hyacinthus – Hyacint

Nevšedne nakopené  farebné hviezdičky do tvaru typického pre hyacint, pútajú nie len na pohľad. Majestátny, zmysly ohromujúci  kvet hyacintu oživí každý záhradný kúsok ako aj stolík v domácnosti. Nedokážete ho  prehliadnuť, keďže  jeho vábivá, sladká vôňa zaplavuje okolie, v ktorom sa nachádza.

Viola – Sirôtka

Drobný kvet dvojročnej rastlinky, akou je sirôtka, neodmysliteľne patrí k jarnému obdobiu.  Ich veselé, vysmiate zakvitnuté hlavičky sa krásne chvejú v prvých lúčoch pri jemnom vánku. Chlad im mimoriadne vyhovuje a počas miernej zimy kvitnú už vo februári. 

Primula- Prvosienka

Farebné, slnko pripomínajúce lupienky rozžiaria nie len predzáhradku, ale aj náš deň. Prvosienka je trvalka nízkeho vzrastu, ktorá obľubuje polotieň ideálne s vlhkejšou pôdou. Prenášame si ich v zime z obchodu aj domov, pre ich sviežosť a energiu prichádzajúcej jari. Ale ako všetky jarné kvetiny, aj táto potrebuje chlad, aby mohla dlho a bohato kvitnúť. V domácnosti tak jej sympatické, žiarivé súkvetie rýchlejšie odkvitá.

Terminus technikus „jarničky“, by ste v odbornej literatúre márne hľadali. Mne sa však takéto oslovenie  páči a preto si dovolím ho v tomto nezábudkovskom blogu použiť. Pestrosť a rozmanitosť, ktorú príroda prináša si skrátka zaslúži jedinečný pohľad a prístup v každom smere.

Vaša Nezábudka

X