frézia, farebné frézie v hrnčeku položené na stole

Kto by nepoznal túto drobnú, kúzelne pôsobiacu kvetinu. Jej štíhlosť a perleťový lesk na lupienkoch v jasných farbách, ju radí medzi najkrajšie krásky vo svete rastlín. Príťaživé frézie naviac štedro obdarujú priestor podmanivou vôňou.

V reči kvetín sa k nám prihovára nežne o tom, ako žiť s energiou, pôvabom a s ľahkosťou, ktorá je fréziám vlastná.

Použitie rezaných frézií

Tento kvet pôvodom z Afriky si získal naše srdcia, používa sa vo viazaní a sprevádza nás počas osláv. Očarí v kombinácii s inými kvetinami alebo aj samostatne. Žiarivosť jeho farieb a lákavá vôňa podvihne atmosféru v interiéry, veď kvety sú tou najmilšou dekoráciou.

Frézia a svadba

Biela frézia, zvýrazňuje dojem nevinnosti a čistoty. Svadobná kytica alebo výzdoba sály, v ktorej sa nachádza aj tento energický a krehký kvietok zároveň, si s obľubou vyberie nejedna nevesta. Slávnostnosť svadobného dňa výnimočne doplní umiestnená na stole, v sprievode napríklad s eukalyptom. Osvieži celú miestnosť a to nie len esteticky. Kombinácia týchto vôní vytvorí uvoľňujúce prostredie, pôsobia povzbudivo, rozjasňujú myseľ, zlepšujú náladu a eukalyptus čistí ovzdušie.

Pri správnej voľbe kvetín dokážeme vniesť ďalší rozmer a kvalitu do priestoru. Nenúteným spôsobom tak na nás vplývajú a odovzdávajú nám to kúzelné, čo sa v nich skrýva.

Pestovanie Frézií

Keďže pochádzajú z teplých oblastí, našu zimu by v záhrade neprežili. Pestujú sa prevažne v skleníkoch alebo v zimných záhradách. Pre dosiahnutie bohatého kvitnutia a zdravý rast sa musíme čo najviac priblížiť podmienkam v ich domovine.

Pestovanie na záhone
 • Jej hľuzy sadíme na chránené, dostatočne svetlé stanovisko do hĺbky 3- 5cm až v druhej polovici mája.
 • Kvitnú od júla do septembra podľa počasia.
 • Je to rastlina, ktorá má počas vegetačného obdobia rada vysokú vzdušnú vlhkosť, potrebuje bohatú zálievku, ale neznáša premokrenie.
 •  Prosperuje v dobre priepustnej a prekyprenej  pôde s vysokým obsahom živín. Dôležité je pravidelné hnojenie, hnojivá s nízkym obsahom solí a vyváženým pomerom zložiek. Preto uprednostňujeme tekuté hnojivá, ktoré majú lepšiu rozpustnosť.
 • V lete je vhodné, ak sú čiastočne chránené tieňom.
 • Po odkvitnutí, keď odumrie nadzemná časť, frézie z pôdy vyberáme. Jej hľuzy nechávame asi 3 mesiace pri teplote 25-30 stupňov na suchom mieste odpočívať, aby sa pripravili na ďalšie kvitnutie.
biela frézia
Pestovanie v byte

Rezaná frézia si vás získa, ale určite vám nevydrží vo váze celé leto. Ak nemáte skleník alebo záhradu a chcete sa tešiť jej kvetom, môžete ju pestovať aj v kvetináči. Pri pestovaní v byte a  v záhrade sú isté rozdiely. Ide hlavne o dodržanie teploty pred vysadením a po odkvitnutí.

 • Už v septembri sadíme 3 zdravé hľuzy do kvetináča s priemerom minimálne 15cm.
 • Pôda musí byť priepustná, humózna, vlhká, ale nie premokrená.
 • Hnojenie je ako pri pestovaní na záhone.
 • Umiestnime do svetlej miestnosti s teplotou 13 až 15 °C. Keď nasadia puky, kvetináč premiestnime do izby s priemernou teplotou okolo 20°C.
 • Frézie začnú kvitnúť pred jarou.
 • Rastliny pestované v byte potrebujú počas zimy chladnejšie prostredie. Keď sa frézia stiahne opäť do hľuzy, je dobre ju umiestniť do zimnej záhrady, kde nasadí puky pre nasledujúcu sezónu.
biele kvety,rozkvitnutá frézia a včely na kvietkoch

Vaša Nezábudka

X