snežienky, jarné upratovanie,

Presne takto na mňa pôsobia prvé jarné kvietky.

Snežienky, biele jemné zvončeky, ktoré prebudilo chladné jarné slniečko vykukujú a ťahajú sa zo zeme. Svieži vzduch a vietor si prenesiem aj do domácnosti. Po zimnej sezóne topenia sa žiada vymeniť záclony, umyť okná, vyvetrať a vytrieť každý kút. Keď už mám všetko takto pekne popratané, vyniknú na stole vysadené cibuľkoviny alebo rezané kvety vo váze v plnosti ich vôni a sviežosti farieb.

Snežienky striedajú žlté krokusy, narcisy, pridávajú sa tulipány, voňavé hyacinty a modré modrice. Už teraz sa teším na zakvitnutý záhon, ktorý bude postupne ukazovať svoju krásu. Trpezlivosťou však neoplývam a rýchlené cibuľky si prinesiem z predajne ešte pred tým, ako zakvitnú záhony. S nádobami si ťažkú hlavu nerobím, počas upratovania sa niečo na vyhodenie nájde.

Čo s vecami, ktorých sa chceme po upratovaní zbaviť? 

RECYKLUJEME… TVORÍME…

Staré hrnce, kastroly, sitká, obite misky, alebo šálky sú vhodnou nádobou na jarné cibuľky. Tie poslúžia ako v interiéry, tak aj vonku za oknom na parapete.  Vysadené rastliny premenia starú vec určenú na vyhodenie na vkusný módny doplnok. Stará vareška, vetvička zo stromu, ľanová šnúrka, škrupinky z vajíčok a rôzne drobnosti doplnia vašu dekoráciu.

Ako vysádzame jarné misky

Pri výsadbe by sme mali dbať na isté zásady, aby nám rastlinky nechradli, ale pekne kvitli. Vyberieme si nádobu, ideálne takú, ktorá má dierky na odtok vody. Ak na dne misky nie je otvor, nevadí. Potrebujeme však na jej dno umiestniť drenážnu vrstvu a sledovať si zálievku. Cibulky umiestnime na husto vedľa seba tak, aby ich vrch nebol prikrytý substrátom. Ide o dočasnú výsadbu zdravých rastliniek, ktoré takúto výsadbu krátkodobo zvládnu. Po odkvitnutí, počkáme a starostlivo ich umiestnime na trvalé miesto na záhone, kde naberú opäť silu.

Bytové doplnky a textil

Okrem živých farebných kvetín si v domácnosti vymeníme aj bytový textil ako sú obrusy alebo  dekoračné vankúše. Začínajúci slovenský výrobca LaChadelama, ktorý uprednostňuje prírodnú cestu vo voľbe materiálov a podporuje malé slovenské firmy vytvára nádherné dekory  aj pre jarnú sezónu. Zimný čas nás pre túto chvíľu opustil a dekorácie s ňou spojené odložíme. Celá domácnosť sa chce nadýchnuť ako aj príroda.

vankus s velkonocnym dekorom

Zaveste si aj napríklad tulipánový veniec na dvere, ktorý Vás pozdraví už pri vstupe do našej domácnosti a je predzvesťou útulnosti, ktorá nás za dverami čaká.

Malé radosti života si v tomto čase vážime oveľa viac a prinášajú nám hodnoty, vďaka ktorým si udržiavame aj psychické zdravie. V maličkostiach je to podstatné, a niekedy mám pocit, že nám v týchto dňoch ostali len tie maličkosti. Poďme si z nich spolu vyskladať nový, krajší svet a sa radujme z toho, čo nám príroda ponúka. Postupne si tak z drobností vyskladáme úplne všetko. Vpusťme nový jarný vietor do našich domovov, nadýchnime sa a naše srdce začne žiariť. Nezabúdajme, že kvety majú magickú moc, stačí sa nechať viesť ich krásou…

Vaša Nezábudka

X