Každý kvet je krásny a niečím výnimočný, nesie v sebe odkaz a isté posolsvto. Tulipán je Pánom jarných záhrad, v ktorých nás sprevádza prísľubom znovuzrodenia a okúzľuje jednoduchosťou. Zdravý vzhľad sviežich zelených listov, z ktorých vychádza púčik v typyckom tvare, víta prebúdzajúci sa život. Vábivá vôňa plná jemnosti doplní dôstojnosť a elegantosť tejto kvetiny. Má hravé farby a tvary v spektre, aké dokáže ponúknuť len Jar prechádzajúca do plnej sily.

Je to kvet priateľstva, vyznania lásky, radosti zo života ako aj oslavy zdravia, mladosti a vitality.

Vložený vo váze, na záhone alebo v kvetináči, v každej podobe prináša radosť a závan sviežosti.

Kytica z tulipánov

Je vhodná na akúkoľvek príležitosť a do každého interiéru. Tulipán sa teší veľkej popularite už niekoľko storočí a svojho času bol symbolom veľkého bohatstva. Našťastie dnes, je tento fešák bežne dostupný a to hlavne v jarnom období. Vďaka rôznym kombináciám si vytvoríte romantickú, energickú, vášnivú kyticu, kyticu plnú kontrastov alebo puket v harmonickom súzvuku, ktorý ponúka farená voľba tón v tóne.

Prirýchlený tulipán

Už počas zimných mesiacov sa vieme radovať z tulipánov a nemusíme čakať na príchod jary. Buď si kúpime rýchlené tulipány v obchode, ktoré su vysadené v kvetináči, alebo si ich prirýchlime doma.

Ako na to

Tulipán a prirýchľovanie jeho cibuliek je postup, na ktorý musíme myslieť už na jeseň, keďže potrebuje prejsť obdobím chladu, aby zakorenili a dostali sa do fázy pred kvitnutím.

Rýchlenie v substráte
  • Kúpené pekné a zdravé cibuľky si vysadíme do kvetináča. Vyberáme nízke odrody a vkladáme ich na husto vedľa seba. Prikryjeme substrátom po vrch cibuliek.
  • Odložíme do chladu na 12 týždňov. Poslúži nám pivnica, skleník, zimná záhrada alebo balkón. Teplota by mala byť nízka do 5 stupňov, ale pozor, nesmú vymrznúť.
  • Potom kvetináč umiestnime na niekoľko dní do miestnosti s teplotou okolo 15 stupňov.
  • Následne prinesieme do izby s dostatkom svetla. Inak by sa za ním ťahali, v dôsledku čoho, by mali slabé stonky.
Ak sú naše možnosti obmedzené – pestovanie na vode

V tomto krajnom prípade poslúži aj chladnička. Namiesto substrátu by som však zvolila len pestovanie na vode.

  • Do ozdobnej sklenenej misky, naukladáme kamienky vo výške asi 5cm.
  • Na nich uložíme cibuľky.
  • Nalejeme vodu do spomínanej výšky 5cm, to je dostačujúce, aby sa napili a nehnili.

Po čase vidíme ako sa korienky prepletajú s kamienkami. Po uplýnutí 12 týždňov postupujeme rovnako ako pri rýchlení v substráte.

Tulipán, prirýchľovanie jeho cibuliek – môj jednoduchý typ

V januári idem do svojej záhrady, kde si ich vyrýľujem. Mám vysadených niekoľko druhov, tak si vyberiem podľa ľubosti. Zimy sú mierne a pôda nie je zamrznutá, takže to ide ľahko. Priamo zo záhona ich vložím do kochlíka. Snažím sa zachovať hĺbku osadenia cibuľky tak, ako bola v pôde. Kvetináč položím do chodby a po týždni do izby, kde sa z nich nejaký caš budem radovať. Cibuľky po odkvitnutí vrátim na záhon, ale až v jeseni.

Nezabúdajme, že ide o jarnú rastlinu a teda v prehriatom interiéri sa z nich tešíme len niekoľko dní. Keď je to možné, prenášajte ich do chladnejšej izby aspoň na noc.

Vaša Nezábudka

X