Krása kvitnúcej hortenzie, ktorá sa hreje v plnosti letného dňa, je podmaňujúca. Motýlie lupienky nahusto naukladané do kvetinového oblaku odrážajú lesk dopadajúcich slnečných lúčov.

krik hortenzie

Plnosť tvarov týchto kvetov v jemných farbách vyvoláva dojem plodnosti, hojnosti, energie, nežnosti ale aj šantivosti. Prejav materinskej nehy alebo dievčenský pôvab sa prelínajú v jej výraze. Plná zdanlivých protikladov kde je majestátnosť a elegancia oproti krehkej zasnenosti. Plnosť má hortenzia vpísanú do svojich lupienkov. Ako keby nenápadne vplietala do kvetinového koberca ľudského osudu, nevyslovené sny a túžby, aby sa v čistej vôní farieb láskavo naplnili.

modra hortenzia

Akej žene venovať hortenzie? Každej žene.

Sila skutočnej ženy je v jej jemnosti a presne takáto je aj hortenzia. Tie ženy, ktoré nesú jej meno zrkadlia osobnosť, ktorá je podobná jej kvetinovej menovkyni. Plné energie, sily, ale aj nehy zároveň. Zvládnu mnohé ťažkosti, no ak majú pri sebe starostlivú a chápavú ruku, sú šťastné a pomáhajú už len svojou prítomnosťou.

O obľúbenosti  týchto šantiviek v elegantnom šate netreba pochybovať. Leto je ich sezónou a často sa používajú do kytíc, na slávnosti do chrámov a svadobné oslavy. Neodradí nás ani to, že je náročné uchovať ich čerstvosť po zrezaní, alebo náročnosť pri pestovaní. Svadobná kytica s hortenziou, svadobný stôl a výzdoba sály. Použitá samostatne alebo v doprovode iných kvetín vykúzli tu správnu slávnostnú atmosféru.

Rezané hortenzie

Je veľké množstvo druhov  vo farbách od bielej cez ružovú, fialovú a veľké spektrum modrých odtieňov.  Zdravo pôsobiace zelené listy naskladané na stonke pod kvetom podtrhujú jej výnimočný zjav.

Starostlivosť o rezanú hortenziu

Majú ťažkosti s absorpciou vody do stonky a je dobre ich rezať pod prúdom tečúcej vody. Do stien stonky sa nedostane vzduch a otvoria sa cievne zväzky. Ideálny je šikmý rez s čo najväčšou plochou na príjem vody urobený len s ostrým a čistým náradím. Môžeme previesť aj asi 1cm dlhý zárez do stredu stonky. Ako prvá pomoc čerstvým hortenziám poslúži vriaca voda naliata vo váze do výšky 3cm. Hortenziu v nej necháme, kým voda nevychladne. Potom tú časť strihneme a ponoríme do vlažnej vody asi 1/3 objemu nádoby, alebo  podľa dĺžky kvetu. Pomáha aj položenie celej kvetiny do vlažnej vody na niekoľko hodín. Rezané vo váze vydržia dlho vtedy, ak nie sú podchladené.

Hortenzia v záhrade

Do ktorej záhrady vysadiť hortenziu? Do každej záhrady.

Sú to kry rastúce do výšky 1-3m, potrebujú na živiny bohatú, čerstvú, humóznu záhradnú pôdu a stanovište chránené pred vetrom. Má rada polotieň až tieň. Znášajú aj priemyselné znečistenie a sú vhodné ako solitéry. Kvitnú v júli až septembri. Je množstvo odrôd a pri ich výbere je potrebné informovať sa ohľadom starostlivosti  u odborníka. Niektoré odrody ak poškodí mráz, tak zakvitnú až na nasledujúci rok, iné pre dosiahnutie modrej farby kvetov je potrebne hnojiť špeciálnym hnojivom a zabezpečiť mierne kyslú pôdu.

modra hortenzia pri bielom dome s mordrymi okenicami

Pestovanie v nádobe

K ich bujnému a zdravému rastu potrebujú množstvo vody. Ak substrát preschne, ich listy náhle uvädnú a poškodia sa. V takom prípade ponoríme celý kvetináč až po okraj do vody, rastlina sa spamätá, ale konce listov ostanú poškodené.  Hortenzie nám v nádobách nesmú zvädnúť, ale pri tom neznášajú stojacu vodu. Ich korene v nej rýchlo hnijú, preto prebytočnú vodu po zaliatí z podmisky odstraňujeme.

hortenzia pri dverach v kvetinacoch

Svet kvetín je záhadným obrazom najrôznejších žiarivých farieb, vôní a tvarov, ktoré sú osadené v ráme symbolov a informácií. Odbornosť ale aj intuícia pri ich výbere je tým najlepším receptom na vytvorenie krásna z ponuky, ktorú nám príroda počas roka prináša.

hortenzia ruzova polievanie

Vaša Nezábudka

X