Láska k našim mamkám je jeden z najkrajších sviatkov, ktoré môžeme sláviť. Na Slovensku  sa oslavuje druhú májovú nedeľu, čo je dátum, ktorý zaviedla mierová aktivistka Anna Jarvis v Spojených štátoch na začiatku 20.storočia. Tento dátum nemá priami súvis s historickými sviatkami matky a materstva, ktoré sa oslavujú už tisícročia na celom svete.

Druhú májovú nedeľu 9.5.2021 si pripomíname materstvo, jeho dôležitosť a poslanie. Lásku, v ktorej sa skrýva rozhodnutie, byť dobrou matkou.

matka s dieťaťom v rukách na lúke, deň matiek
Deň matiek

Dá sa na neho hľadieť z rôznych pohľadov, či už sa pozeráme historicky, nábožensky, kultúrne alebo komerčne, v každom smere ide nedeľnú súčasť našich životov. Matka a materstvo v sebe nesú priam posvätný význam a deň matiek je uznávaný vo všetkých kútoch našej planéty.

dieťa, kvet zeme, deň matiek, kytica

Ja matkou nie som, ale som dieťa svojej matky, vnučka babky, krstná dcéra a krstná mama. Materinská láska ma teda sprevádza v rôznych podobách celý môj život. Ako také dieťa a kvet tejto zeme som šťastná, že mám svoju mamku. Každá láskavá mamka sa stará o ten svoj púčik, kým nezmocnie a nevykvitne. Snáď aj preto sú kvety nositeľmi priazne a bez slov vyjadrujú náklonnosť, vďačnosť alebo lásku. Veď čím by bol tento svet bez kvetín, alebo bez detí?

deň matiek

Rodinné stretnutia a darčeky vo forme detských kresieb, natrhaných lúčnych kvetín potešia a zahrejú srdce každej matky. Odmenou za to je výborný koláč alebo bábovka. Takéto krásne sú moje spomienky na tento sviatok z detských čias. Dnes je to posedenie pri káve a koláč nosím namiesto pohľadníc.

A aj keď nie všetky mamky sú medzi nami, zapálenie sviečky, alebo zanesenie kvetov na miesto odpočinku našim mamkám a starým mamkám, môže byť skvelým dôvodom na nedeľnú prechádzku.

deň matiek

Vaša Nezábudka

X